Wykłady

Często prowadzę wykłady i warsztaty dla różnych słuchaczy, od uczniów szkoły podstawowej i sredniej, poprzez uniwersytety i kluby fotograficzne, po inne instytucje, jak YMCA, towarzystwa historyczne, muzea, itd. Poniżej mogą Państwo znaleźć listę wykładów dostępnych w tej chwili, postaram się od czasu do czasu ją uaktualniać.


1. Deja Vu – Powtarzalność jako atut fotografii.

Na przykładzie dwóch moich projektów, After Notman and Weather Report , oraz używając innych wybranych przykładów, demonstruję jak można wykorzystać specyficzny atut fotografii – możliwość powtórzenia dokładniego tego samego ujęcia w różnych momentach. Pozwala to na udokumentowanie rozmaitych naturalnych procesów, które byłuby trudne do uchwycenia i zanalizowania w inny sposób, jak upływ czasu, pogoda, cykle natury, stopniowe zużywanie się rzeczy.

Wykład jest odpowiedni dla odbiorców w wieku od 15/16 lat wzwyż. Może być przystosowany zarówno do potrzeb słuchaczy zajmujących sie fotografią zawodowo, studentów, jak i amatorów zainteresowanych fotografią. Czas trwania: 60 do 90 minut, w zależności od potrzeb oraz profilu słuchaczy.

2. William Notman – wielki fotograf i dokumentalista Kanady


Wykład ten przybliża europejskim słuchaczom postać i twórczość wielkiego, choć mało znanego poza Kanadą, fotografa Williama Notmana.  William Notman.
William Notman, żyjący w latach 1826-1891, był pierwszym wybitnym kanadyjskim fotografem. Był także utalentowanym człowiekiem interesu i pod koniec życia zarządzał rozległą siecią studiów fotograficznych w Kanadzie i w USA. Jego działalność kontynuowali jego synowie. Dzięki temu archiwa Notman Studio, obecnie w posiadaniu Muzeum McCord w Montrealu, liczą ponad pół miliona zdjęć z końca XIX i początku XX wieku. Wiele spośród nich to piękne fotografie krajobrazów i miast, które tworzą bogatą i zróżnicowaną dokumentację ówczesnej Kanady. Dzięki wykładowi można się zapoznać nie tylko z twórczością Notmana, lecz także z historią fotografii oraz historią Kanady.

Wykład jest odpowiedni dla słuchaczy dorosłych, włączając studentów fotografii, architektury oraz historii i innych kierunków humanistycznych. Czas trwania: 90 minut. 

3. Fotografia czyli rysowanie światłem.

O kluczowej roli oświetlenia w sztuce fotograficznej na przykładzie fotografii martwych natur.
Martwa natura znakomicie nadaje się do zilustrowania jak można wykorzystać odpowiednie oświetlenie, ponieważ gatunek ten daje twórcy dużą swobodę jeśli chodzi o wybór oświetlenia i czas pracy, a co za tym idzie możliwość eksperymentowania. Na przykładzie prac różnych artystów, a także moich projektów Garden of EdenV.I.P. Portrait Gallery oraz Alien Civilization, pokazuję jak odpowiednie operowanie światłem przyczynia się do uzyskania pożądanego efektu wizualnego, wykreowania odpowiedniej atmosfery i wzbogacenia wymowy dzieła. Zdradzam tajniki swojego warsztatu, między innymi demonstrując jak udało mi się osiągnąć niektóre z efektów zastosowanych przy pracy nad moimi projektami.

Wykład jest przeznaczony przede wszystkim dla studentów fotografii (włączając uczniów szkół średnich), oraz dla początkujących zawodowców i zaaawansowanych amatorów. Czas trwania 90-120 minut.

4. Prościej się nie da - Camera Obscura i fotografia otworkowa.

Historia wynalezienia i użytkowania Camery Obscury, objaśnienie zasady działania, omówienie różnicy między Camerą Obscurą a aparatem otworkowym, przykłady artystów wykrzystujących oba urządzenia w swojej twórczości.

Wykład może być przeprowadzony w różnych wersjach, przystosowanych do każdej grupy wiekowej, od przedszkola do emerytów, oraz do każdego profilu odbiorców – może byc interesujący zarówno dla profesjonalnych fotografów jak i dla przypadkowej publiczności, nie zorientowanej konkretnie na fotografię. Podczas wykładu prezentuję m.in. jak skonstruowana została Camera Obscura, której użyłem przy realizacji projektu Weather Report oraz obwoźna Camera Obscura, której używam podczas warsztatów dla szkół w Kanadzie. Czas trwania, w zależności od profilu publiczności, od 60 do 90 minut.  

5.Pasja i cierpliwość. 30 lat fotografii.
Opowiadanie o przebiegu mojej kariery fotograficznej i o mojej twórczości.
Wykład opowiada o przebiegu mojej działaności fotograficznej od momentu kiedy jako uczeń technikum mechanicznego w Ursusie założyłem w swojej szkole klub fotograficzny, poprzez pierwsze osiągnięcia artystyczne i wystawy, następnie działalność komercyjną i kilka spośród moich bardziej znanych serii artystycznych, aż do moich najświeższych projektów.

Wykład jest odpowiedni dla słuchaczy z praktycznie każdej grupy wiekowej. Czas trwania: od 60 do 90 minut. 

6. Zanim był Instagram – krótkie wprowadzenie do historii fotografii.

Wykład o historii fotografii opowiedzianej poprzez historię aparatów fotograficznych.
Podczas tego wykładu opowiadam o kolejnych wynalazkach związanych z historią fotografii, od Camery Obscury, poprzez dagerotyp, szklane negatywy, pierwsze aparaty z filmem, pierwsze fotografie kolorowe, po zjawiska współczesne, jako IPhonografia.

Wykład odpowiedni dla dowolnej publiczności i dowolnej grupy wiekowej. Czas trwania 90 minut. 

Wszystkim wykładom towarzyszy pokaz slajdów, więc potrzebny jest ekran oraz projektor cyfrowy z komputerem. W sprawie cen nalezy kontaktować się z Anną Rau: office@klotzekstudio.com.